צריך קצת אור כדי לגרש את החושך

 

 

נכתב על ידי ענת דבש, פסיכולוגית ומנהלת

 

סיפור חג החנוכה מלמד אותנו לקח חשוב כיצד להישאר  צעירים ומתחדשים:

הוא מלמד אותנו את מקומם של האמונה ושל ההשתדלות בחיינו ומדוע עלינו להמשיך להאמין בנסים:

 

ü      אנו למדים כי הכמיהה לניצחון על אנושי ניתן להשיגה על ידי אמונה מוחלטת:
להאמין בדבר בלתי הגיוני, להתגבר על הפחד, להתמודד עם כל המכשולים ולהתמיד.  רבים לא האמינו בפעולה כה בלתי הגיונית, כה בלתי אפשרית ולכן אמונה מאפיינת רק מעטים: קומץ יהודים, מתיתיהו ובניו, אשר האמין בכל מעודו שסוף הניצחון לבוא הוכיח לנו את כוחה של האמונה לעשות את הבלתי אפשרי.
ואחדד נקודה חשובה: כל אלו שלקחו חלק במהלך היו בעלי אמונה, כולם היו בדעה אחת ולא רק המנהיג. אמונה אינה נחלתו של המנהיג בלבד.

ü      ואנו למדים גם כי אמונה לבד לא מספיקה אלא חייבת להיות עשייה, השתדלות.

ü      אמונה זו מביאה לנסים – בהחלטתם הלא הגיונית  להילחם על החיים ועל המוות ולהתקומם נגד היוונים שפעלו להשמדה הגרועה מכל (השמדה רוחנית של העברה על דת, ולא רק השמדה פיזית) ארע ניצחון גדול: מעטים נצחו את הרבים:
"מסרת גיבורים ביד חלשים ורבים ביד מעטים".
אפשר להסביר ניצחון זה כנס גדול מן השמיים (ולכן מוזכר בתפילה כהכרת תודה). אבל גם אם זהו נס, הרי לא היה הוא מתממש לולא התקיימה אמונה על אנושית ביכולת להתמודד עם האתגר.

 

המשמעות –

אם רוצים אתם להביא לנס – לגרש את החושך שלכם  (וחושך יכול עבורכם להיות כל דבר שחשוך לכם) כל שנדרש הוא להאמין כי אפשר, להתחיל בפעולה - אפילו קטנה  ("כל אחד הוא אור קטן") ולהתמיד. כך, כשאנו נכנסים לאולם חשוך ללא אור, הדלקת גפרור קטן כבר מגרשת את האפילה.

 

והלקח חברים – שצריך רק קצת אור כדי לגרש את החושך. רק תאמינו. ותשתדלו.

 

 

 

 

 


 

שינוי עם Touch – צמיחה עם Dvash

 

www.dvashtouch.com

© 2009 DVASH. All rights reserved.